sobota 5. května 2012

Právní věty 4. 5. 2012

V pátek 4. května jsme se na Profipravo.cz věnovali družstvům, resp. nabývání podílu v družstvu po zůstaviteli jeho dědici. K tomuto tématu byla publikována dvě rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR, sp. zn. 29 Cdo 2145/2010 a 29 Cdo 136/2011.

Jejich právní věty zní:

K nabytí členství v družstvu děděním po zůstaviteli

I. Členství dědice v družstvu je odvozeno od členství jeho právního předchůdce – zůstavitele; jde o odvozený (derivativní) vznik členství. Takovému způsobu vzniku členství odpovídá též závěr, podle něhož dědic získává ve vztahu k družstvu stejné právní postavení jako jeho právní předchůdce. Při výpočtu vypořádacího podílu člena družstva, který zdědil členská práva a povinnosti od svého právního předchůdce, je proto třeba do počtu ukončených let jeho členství zahrnout i dobu členství jeho právního předchůdce.

II. Stane-li se dědic členem družstva, stává se jím s účinky ke dni smrti zůstavitele (ex tunc), a to bez ohledu na to, zda se členem družstva stává ze zákona (v případě bytových družstev), či zda vzniku jeho členství musí předcházet jeho žádost o členství, případně ve spojení se souhlasem představenstva (v případě ostatních družstev).


K nabytí práva na zaplacení vypořádacího podílu v družstvu více dědici

Právo na zaplacení vypořádacího podílu zůstavitele v družstvu, tj. peněžitou pohledávku ve výši odpovídající vypořádacímu podílu zůstavitele v družstvu, může v příslušném poměru společně nabýt (a případně i žalobou uplatnit) více dědiců - ať už v důsledku dohody o vypořádání dědictví nebo v důsledku dědění ze zákona či ze závěti.

Žádné komentáře:

Okomentovat